top of page

תהליך שיפוץ

גמלה בכם ההחלטה לשפץ את הבית או לעבור לבית אחר, אך נדרשים שינויים והתאמות על מנת שהבית יתאים לכם כמו כפפה ליד.

לכאורה מדובר בכאב ראש אחד גדול של התעסקות עם קבלנים, אנשי מקצוע נוספים, וזה עוד לפני שהבנתם אילו שינויים בדיוק אתם רוצים לבצע וכיצד תרצו לעצב אותו.

על מנת לצאת מתהליך השיפוץ וחתיכה אחת ובלי לאבד שנים יקרות מהחיים, ישנם שלבים שעליכם לעבור, אשר יבטיחו עבודה מסודרת עם תוצאות נעימות ומהממות:

 • רצוי לעומת מצויהדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להבין מה הביא אתכם להחלטה לבצע את השיפוץ. האם כמות החדרים כבר לא מספיקה? האם חסר לכם אור טבעי או שסידור החדרים לא עובד לכם? ואולי העיצוב כבר לא מתאים לכם ואתם רוצים לעדכן אותו? ואולי בכלל כל התשובות נכונות.

 • תכנון מחודש של הבית - כעת עליכם להכין תוכנית חדשה של הבית, אשר תראה את החלוקה החדשה שלו לחללים ואת אופן סידור הריהוט בו. הדבר יאפשר לכם להבין בצורה הטובה ביותר כיצד יעבוד הבית החדש ומה יהיו מימדיו של כל אחד מהחללים בו. אפשרות שכדאי לקחת בחשבון היא לשכור את שירותיו של אדריכל/מעצב פנים, אשר יעזור לכם למקסם את הפוטנציאל של הבית ולנצל את כל מה שיש לו להציע (גודל, כיווני אוויר, כמות אור וכו'), וזאת בשילוב כל התובנות עליהן דיברנו בסעיף הראשון.

 • סט תוכניות עבודה - עם הגעתכם לתכנון חדש שאיתו אתם רוצים להתקדם, יהיה עליכם להכין סט תוכניות מסודר אשר יכיל את כל השינויים והתוספות שאתם רוצים לבצע. הדבר יאפשר לקבלן להבין בצורה הטובה והברורה ביותר כיצד לבצע את עבודתו וימנע טעויות בביצוע אשר נובעות לרוב מחוסר במידע או ממידע שאיננו ברור דיו. סט התוכניות יכלול בד"כ תוכניות הריסה, בניה, חשמל ומתח נמוך, תאורה, אינסטלציה, מיזוג אוויר, הנמכות תקרה וריצוף.

 • בחירת קבלן מבצע - כעת עליכם יהיה לבחור את הקבלן שיבצע את העבודות. קבלנים יכולים לתמחר את העבודה ב-2 דרכים - האחת היא על סמך סט תוכניות העבודה בלבד והשניה היא על סמך סט תוכניות עבודה+כתב כמויות.

 • פיקוח עליון - במהלך העבודות חשוב להיות בקשר רציף עם הקבלן ואנשי המקצוע הנוספים המעורבים בפרויקט ולוודא שהעבודות מתבצעות לפי התוכניות, שהכל ברור ושאין תקלות או שאלות שלא מקבלות מענה. במידה וקרתה טעות, חשוב לעלות עליה בזמן על מנת לאפשר תיקון מהיר ופשוט שלה ככל הניתן. במידה וישנו אדריכל/מעצב פנים בתמונה, פיקוח מסוג זה מתבצע על ידו.

 • בחירת חומרי גמר - עכשיו הגעתם לשלב הכי מהנה בתהליך - קבלת ההחלטות כיצד ייראה הבית עם סיום העבודות. עליכם לבחור כעת את כל חומרי הגמר של הבית כגון: קרמיקה, כלים סניטריים, גופי תאורה, מטבח וריהוט משלים. באמצעות התוכניות והכמויות שבידיכם תוכלו לבחור את כל אלו ולקבל הצעות מחיר מהספקים השונים. קחו בחשבון שלא כל מה שתרצו יהיה זמין במלאי באופן מיידי ובמקרים רבים מדובר בהזמנה שלקוח לה 2-3 חודשים להגיע. לכן כדאי לבצע את ההזמנות הללו כמה שיותר מהר.

 • תוכניות נוספות הקשורות לחומרי הגמר - מלבד סט התוכניות העבודה שקיבל הקבלן מבעוד מועד, ישנן תוכניות נוספות אשר מקבל הקבלן בשלב בחירת חומרי הגמר, אשר לרוב מגיע לאחר שהעבודות כבר התחילו:

 1. פרישות חדרים רטובים - עם בחירת הקרמיקה ניתן יהיה להכין פרישות של החדרים הרטובים, כלומר תכניות המראות את הרצפה וקירות החדרים הללו, ומציינות מהיכן להתחיל להניח את כל הקרמיקה ובאיזה אופן לסדר אותה.

 2. רשימת נגרות - בשלב זה אפשר לגשת לנגרים ולקבל מהם הצעות מחיר לפריטי הנגרות שאתם רוצים לבצע בבית בהתאמה אישית (ארונות חדרי רחצה, שידות וקונסולות, ארונות קיר וכו'). הנגרים יוכלו לתמחר את העבודות הללו על סמך שרטוטים הנקראים "רשימת נגרות", אשר מפרטים בצורה מסודרת ומדויקת את כל הפריטים, כולל מידות, חומרים ועבודות מיוחדות כמו חיתוכים וחירוצים למיניהם ושילוב של מספר חומרים יחד. גם מטבח אפשר לייצר אצל נגרים, וגם במקרה זה נדרשות תוכניות מפורטות של המטבח לצורך כך. לחילופין ניתן להזמין מטבח בחברת מטבחים. לכל אחת מהאופציות יש את היתרונות והחסרונות שלה.

 3. רשימת מסגרות - רשימה אשר תכיל את כל פריטי הזכוכית בבית, כגון: אמבטיונים, מקלחונים, מראות ומעקים.

 4. רשימת אלומיניום - במידה ובחרתם להחליף את חלק או כל החלונות בבית, ניתן יהיה לקבל הצעות מחיר מספקים על סמך שרטוטים של החלונות החדשים המציינים גם את פרטי האלומיניום, הזכוכיות והתריסים. לא חייבים לחכות עם רשימת האלומיניום לשלב חומרי הגמר, וניתן לקדם זאת כבר במקביל לחיפוש אחר קבלן.

 • ניקיון הבית לאחר סיום העבודות - השיפוץ הסתיים? מזל טוב!!!! כעת כל שנותר הוא לנקות את כל הלכלוך שנשאר עם סיום העבודות- בין אם באופן עצמאי ובין אם באמצעות חברת ניקיון מקצועית.

תהנו מביתכם החדש!!!  

כתב כמויות - מסמך המסתמך על סט התוכניות ומפרט את כל העבודות והחומרים המעורבים בהליך השיפוץ. הוא כולל בתוכו את החומרים והכמויות של עבודות ההריסה, הבניה, החשמל, האינסטלציה, הריצוף וכו'.

תמחור באמצעות כתב כמויות אמנם אינו חובה, אך מצד אחד יעזור לקבלן לתת לכם הצעת מחיר יותר מדויקת, ומצד שני כך תוכלו לדעת שכשאתם משווים בין הצעות המחיר שקיבלתם, אתם משווים תפוחים לתפוחים.

שיפוץ דירה 1
bottom of page